HOLUBÍ SLET 2017

Níže najdete chronologicky seřazené aktuality k Holubímu sletu 2017.

Úžasnou atmosféru happeningu můžete nasát v krátkém videu:

Naše ohlédnutí za akcí a poděkování všem, kdo nám pomohli s přípravou a realizací Holubího sletu, najdete zde: www.holubnikprusiny.cz/holubi-slet-podekovani

23. – 24. 6. 2017 – Holubí slet na Prusinách u Nebílov

3. ročník happeningu příznivců svobodného vzdělávání

 

Sníte o tom, že vaše děti místo sezení v lavicích lezou po stromech?

My jsme sobě a svým dětem dovolili takové sny si plnit. Přijďte to s námi oslavit!

 

PROGRAM:

 

Pátek 23. 6. 2017 od 19:00

promítání filmů s tématikou svobodného vzdělávání s následnou diskusí (Svoboda učení) (učebna)

 

Sobota 24. 6. 2017

10:00 – 13:00 diskusní blok „Dovolit si žít jinak“ (Holubník Prusiny, Svoboda učení, Koventinka) (učebna)
13:00 – 14:00 Daniel Mikeš, skorobásník – autorské čtení (čajovna)
14:00 – 15:00 Janek Eret trio (stan)
14:30 – 15:30 Jan a Mia Růžičkovi, Co-Housing – sousedské bydlení (čajovna)
14-30 – 15:00 Dana Šitnerová a její léčivý gong (vyhlídka)
15:00 – 16:00 Plzeňské bluessové trio (stan)
15:00 – 16:00 Helena Černá – Voňavá Země, přednáška – Bachovy květy a aromaterapie pro
děti i dospělé (učebna)
16:00 – 17:00 Lenka Jíšová – taneční workshop, doprovod na buben Jarda Fiala (vyhlídka)
16:00 – 16:30 Jiřina Ullmanová, Diakonie ČCE – Pěstounství v dnešní době (čajovna)
16:30 – 17:00 Divadlo Holubník (stan)
16:30 – 17:30 Alice Light, dynamická meditace (učebna)
17:00 – 18:00 Daniel Mikeš, skorobásník – veršovaná pohádka O mrtvé carevičce a sedmi
bohatýrech (A.S. Puškin) (čajovna)
18:00 – 19:00 Mapera Bista, koncert (alternative-garage) (stan)
18:00 – 19:00 Jakub Beníšek, Karolína Zdislava Zíková – Radování z Darování, hearth.net (čajovna)
19:00 – 20:00 Dana Šitnerová a její léčivý gong (stan)
Bonus pro ty, kdo zůstanou na louce do setmění: Jakub Václavovič – Fire show
Časy jsou orientační, změna programu vyhrazena.
V průběhu odpoledne poběží voňavý workshop a tvořivé dílničky pro děti.
Čajovna, veganská a bezlepková kuchyně.
Darovací bazar, rukodělné tržiště.
Vstupné: jednotlivci 100,- Kč, rodinné 250,- Kč, děti od 3 let 50,- Kč

 

 

Milí přátelé a příznivci Holubníku!​

Letos, kdy proběhne již 3. ročník Happeningu, jsme se pokusili oslovit širší okruh příznivců svobodného vzdělávání. U předchozích ročníků bylo do poslední chvíle nejisté, jestli z vybraného (velmi nízkého) vstupného dokážeme akci vůbec finančně pokrýt. Tento rok jsme se rozhodli zabojovat o větší finanční stabilitu a zajištěný rozpočet. A proto vznikl náš projekt na Startovači  https://www.startovac.cz/projekty/hapenning-priznivcu-svobodneho-vzdelavani/.

Na Happening příznivců svobodného vzdělávání přispělo 80 dárců, a to celkovou částkou 38 777 Kč, což je o 29% více, než jsme doufali.Jsme nadšení, protože výtěžek projektu pokryje náklady na organizaci happeningu a ještě nám zbudou nějaké finance na školní pomůcky pro komunitní školu Holubníku. Tu otevřeme v nových prostorách v budově prusinské školy letos v září.

Děkujeme všem Vám, kteří jste náš projekt podpořili, ať už finančně nebo sdílením na sociálních sítích, roznášením letáků nebo tím, že jste na nás mysleli!

Vaší přízní nám pomáháte budovat alternativu k současnému školskému systému. Vážíme si toho a děkujeme. ​

Za Holubník

Jitka Wachmann a Naděžda Hošťálková

 

 

 

23. – 24. 6. 2017 – Holubí slet na Prusinách u Nebílov

 

 

Představujeme p. Danu Šitnerovou a její léčivý gong

S velikou radostí Vám představujeme Danu Šitnerovou a její léčivý gong. Ona sama ho popisuje takto: “Gong vás zve na cestu do vašeho vnitřního prostoru, k léčivému zklidnění, snění a uvolnění. Dopřejte si čas, kdy se pohodlně usadíte či uložíte, zavřete oči a necháte se hýčkat ve vibrující koupeli. Jeho zvuky zní jako galaktické tóny Vesmíru. Největší prioritou gongu je zvnitřnění ke svým pocitům a svému fyzickému tělu.“

 

Holubník podpoří i Plzeňské bluessové trio a hosté

Happening příznivců svobodného vzdělávání podpoří také PLZEŇSKÉ BLUESOVÉ TRIO a hosté v uskupení:
Pavel Hauer – kytara, zpěv
Karel Švuger – foukací harmonika, zpěv
Ondřej Polony – basující a solová kytara
Jan Mácha – zpěv, kytara
hosté: členové Dialog akustik bandu a skupiny Naštorc a původní složení Plzeňského bluesového tria

 

Chcete nasát atmosféru minulých ročníků Happeningu na Prusinách?

Nebo zavzpomínat? Podívejte se na fotografie z předchozích ročníků Happeningu od fotografů Honzy Musila, Daniela Mikeše a Pavel Černý Večer. Letos se k Honzovi a Danielovi přidají dvě fotografky- Marie Psotná a Johana Gajárková. Vzpomínku z Happeningu můžete spojit s podporou Holubníku – jednou z odměn na Startovači je právě originální velkoformátová fotografie od některého z Holubníku spřízněného fotografa.

Prosíme, podpořte nás. https://www.startovac.cz/…/hapenning-priznivcu-svobodneho-…/
a přijďte 23. a 24.6. na Happening příznivců svobodného vzdělávání na Prusiny!

Těšíme se!

 

Kdo to zPUNKtoval, proč Happening, a proč Startovač?

Jmenuji se Jitka Wachmann. Již v době, kdy mé děti byly malinké, jsem věděla, že nechci, aby trávily celé dny ve školce a následně i škole. Toužila jsem být co nejvíc s nimi, společně trávit čas a spoluprožívat život. Na jaře 2014 jsme zakotvili na Prusinách v tehdejší Luční školce, kde mé děti řádily s ostatními dětmi a já jsem průvodcovala. V červnu 2015 se Luční školka transformovala na Holubník a tehdy se v mé hlavě zrodila myšlenka uspořádat benefici pro náš právě vzniklý spolek.

Ač nepolíbená jakoukoliv podobnou zkušeností, šla jsem do toho s velkým nadšením a vírou, že se to povede. A povedlo se. Zrodila se událost, která má mimořádně laskavou a podpůrnou atmosféru. Sdílíme na ní své zkušenosti, vzájemně se podporujeme a skrze osobní příběhy inspirujeme k tomu, že je možné žít svůj sen. Společně se radujeme, že naše děti můžeme vychovávat a vzdělávat po svém. A že v tom nejsme sami.

Nadšené volání po opakování mě podpořilo v tom, abych akci další rok zopakovala. Letos, kdy proběhne již 3. ročník, se pokoušíme oslovit širší okruh příznivců svobodného vzdělávání. Na rozdíl od předchozích ročníků, kdy bylo do poslední chvíle nejisté, jestli z vybraného (velmi nízkého) vstupného dokážeme akci vůbec finančně pokrýt, jsme se rozhodli tento rok zabojovat o větší finanční stabilitu a zajištěný rozpočet. A proto vznikl náš projekt na Startovači. Vkládáme naděje v úspěch – věříme, že se finance vyberou a spolu se vstupným nám letos umožní finančně odměnit účinkující, brigádníky i organizátory. Taktéž doufáme, že získáme nějaké finanční prostředky na školní pomůcky pro komunitní školu Holubníku, která přivítá první školáky letos v září.

Prosíme, podpořte nás i Vy a zašlete na Startovač jakoukoliv finanční částku a také náš projekt šiřte dál. https://www.startovac.cz/projekty/hapenning-priznivcu-svobodneho-vzdelavani/

Děkujeme!

A samozřejmě všechny srdečně zveme 23. a 24.6. na Prusiny.

 

Divadlo Holubník

V hlavní roli prusinská holoubata. Na rodinném dni 23. 5. 2017 započaly přípravy – výroba masek a seznámení s příběhem, jenž se stane předlohou pro jednu ze dvou divadelních her, které Vám děti, pod vedením průvodkyně Pavlíny Římovské, zahrají. Těšíte se? My moc 🙂

 

Promítání filmů s diskusí

Michal Aspi Kandler ze SvobodaUčení.cz pro Happening svobodného vzdělávání vybral k promítnutí 2 filmy a následně se ujme diskuse.

SCHOOLING THE WORLD (66 min.)
Pokud byste chtěli změnit celou společnost v průběhu jediné generace, jak byste to udělali? Změnili byste způsob, jakým vzdělává své děti. To dobře věděla i americká vláda v 19. století, kdy nahnala indiánské děti do státních internátních škol. V současnosti stavějí dobrovolníci po celém světě školy v tradičních společnostech v přesvědčení, že škola je jediná cesta k „lepšímu“ životu pro domorodé děti. Ale je to pravda? Co se doopravdy stane, když nahradíme jejich tradiční kulturu, způsob
učení a porozumění světu něčím, co je vlastní nám? Film Schooling the World přináší provokativní, někdy vtipný, avšak ve finále hluboce znepokojující pohled na dopady moderního vzdělávání na poslední funkční domorodé kultury na světě.

SCHOOLS OF TRUST (65 min.)
Vzdělávací revoluce začala!
Schools of Trust je film o německých školách, kde učení je zábava. Zní to neuvěřitelně, ale je to pravda.
Schools of Trust je projekt vytvořený lidmi pro lidi. Začali jsme natáčet v roce 2012. Do šíření myšlenky svobodného vzdělávání a do výroby tohoto filmu bylo zapojeno nespočet příznivců. Buďte také součástí vzdělávací revoluce. Zde naleznete možnosti podpory (web je v němčině):
http://film.schoolsoftrust.com/mitmachen/

Filmy budou promítány s českými titulky výhradně k nekomerčním vzdělávacím účelům. Projekci vč. titulků zajistila SvobodaUčení.cz
Vstupné dobrovolné – jako forma podpory Holubníku.

Začátek promítání 23.6. v 19 hod. Mezi filmy bude cca hodinová přestávka a prostor k diskusi. Další prostor pro diskusi se otevře po promíntutí filmů.

 

24. 6. 10:00 – 13:00 hod. dopolední diskusní blok „Dovolit si žít jinak“

Happening příznivců svobodného vzdělávání poskytuje informace, podporu, sdílení, inspiraci… a radost.
V dopoledním diskusním bloku se představí a ujmou se diskuse HOLUBNÍK Z.S., SvobodaUčení.cz a Koventinka.
A o čem to letos bude?

DOVOLIT SI ŽÍT JINAK
Dříve jsme čekali, až nám někdo něco dovolí. Báli jsme se být sví, jiní,odlišní. Jednoho dne jsme tahle schémata opustili a začaly se dít věci.

Přijďte si poslechnout novinky z oblasti svobodného vzdělávání nejen u nás. Co je to sebeřízené vzdělávání? Jak dopadla návštěva Summerhillu? Tohle a ještě více nám poví Michal Kandler ze Svobody učení.

Dozvíte se, co nového se děje v Holubníku a Koventince. A bude prostor pro osobní zkušenosti s tím, jak nás cesta ke svobodnému vzdělávání našich dětí mění, osvobozuje. Taky někdy unavuje, znejisťuje, klade vysoké nároky. Jaké kompetence k tomu potřebujeme? Jaké problémy řešíme a jak? Jaké nové otázky se před námi otevírají? Kromě několika zvaných příspěvků bude prostor i pro diskusi a Vaše zkušenosti.

24. 6. 15:00 Jak využít aromaterapii, bachovy esence a přírodní antibiotika k péči o zdraví

Praktické rady, jak ošetřovat děti při běžných nemocech, jak jim pomoci od stresu a zlepšit jejich imunitu.

Přednášet bude Helena Černá (Voňavá Země) – členka mezinárodní asociace holistických terapeutů s dlouhodobou praxí v oblasti aromaterapie, Bachových esencí a přírodní medicíny. V Přešticích ve Voňavé zemi se věnuje poradenství, pořádá kurzy a voňavé workshopy pro děti i dospělé.

 

24. 6. 16:00 Co-housing

Rádi bychom se s Vámi společně zamýšleli nad tématem co-housingu/sousedského bydlení a jeho možných forem v kontextu českého prostředí.

Co je to co-housing? Nastal už čas sdílet svůj životní prostor se svými sousedy?

Co-housing představuje poměrně mladou formu žití-bydlení, ale zakládá se na dlouhé historii vzájemné výpomoci a sdílení prostoru, které se projevovalo sousedskou výpomocí ve zdravě fungujícich vesnických osídleních.

Pod pojmem co-housing se může ukrývat nejen bydlení na společném pozemku v rámci individuálních obytných jednotek, ale i sdílení zahrady, nástrojů, aut, výpomoc při cestách do města a za nákupy a společné užívání si volného času.

Rádi se na Holubím sletu s Vámi podělíme o naše dosavadní zkušenosti s tímto tématem a kdoví, třeba přijdeme na to, jak nějaký takový projekt odstartovat i u nás, na západě Čech.

Za vznikající skupinu co-housing v Plzeňském kraji,

Jan a Mia Růžičkovi

 

24. 6. 15:30 Janek Eret Trio

Skvělou hudbou a zpěvem obohatí Happening Janek Eret trio.

A proč se rozhodli podpořit zrovna Holubník a Holubí slet?
“Líbí se nám otevřenost školy a školky, jejich zaměření a šíření inspirací. Holubí slet je pestrá akce od diskusních bloků až po veganskou kuchyni a je pro nás čest ji doplnit našimi písničkami. Máme rádi lidi, pro které je přirozené dělat věci jinak než je běžné. Třeba se to nakonec stane běžné.“ Trio hraje téměř výhradně autorskou tvorbu Jana Ereta, textaře, který si vlastní tvorbu většinou sám zhudebňuje, případně spolupracuje v autorských dvojicích s dalšími skladateli (Jirka Mucha, Michal Röhrich, Bohumil Röhrich). Neobvyklé aranže pro kytaru, baskytaru (popř. cajon) a virtuosní mandolínu vytvářejí výraznou protiváhu promyšleným textům a melodiím. Písně Haribol a Včera déšť uspěly v hitparádách rádia Samson a Country rádia. Nejen tyto píseň je možné najít na CD Doteky hrou. Kapela již několik let pořádá hudební pořad Rozehraj se
zajímavými hosty a také koncertuje na festivalech a dalších kulturních akcích (např. vernisážích). V současné době kapela připravuje nové album.

 

24. 6. 16:00 taneční workshop s Lenkou Jíšovou

LENKA JÍŠOVÁ Od roku 1995 je učitelkou tanečního oboru ZUŠ B. Smetany v Plzni a vedoucí taneční skupiny cénického tance NoTa Plzeň. Vede kurzy kreativního tance pro pedagogy i dospělé „netanečníky“ a lektoruje na divadelních a pohybových dílnách a festivalech. V tanci propojuje metodu BMC (body mind centering), Feldenkraisovu metodu a jogu. Na její dílně společně s bubeníkem Jardou Fialou, se kterým spolupracuje už pár let na pohybových a tanečních seminářích, propojíme tělo s rytmem bubnu i s vnitřním vnímáním svého pohybu a ladění celé skupiny. Budeme dbát i na anatomické uspořádání těla, jeho tok energií, vědomý pohyb a provázanost  s vnějším prostorem. Získávat radost z pohybu, využití hlasu a improvizace tance, ať už strukturované či kontaktní, a také z autentického pohybu.

 

24. 6. 18:00 Mapera Bista

Další kapela co potěší naši duši – uši je Mapera Bista. Kapela s neuchopitelným stylem a zpěvačkou, z které se podlamují kolena. http://bandzone.cz/maperabista

Momenty překvapení… To jsme my. Nehoníme dokonalosti, milujeme volný tóny i neotesaný hrany jejich nekonečných možností… Hudba, která spojuje naše individuality a improvizace do celistvosti. Hudba, jež unáší do různých stylů, míst, rytmů a příběhů, co mají pro nás duši a tvar…

 

24. 6. 2017 13:00 – 14:00 a 17:00 – 18:00 hod. MIKEŠ – Daniel Mikeš

Máte rádi legraci? A pohádky? A básničky? Tak to si nachystejte bránice a těště se na Mikeše!

Otec, skorobásník, skoromalíř, skorofotograf, obchodník s ocelí, milovník a snílek 🙂
Představí svou tvorbu nejen pro děti – skorobásničky, ale zazní i veršovaná pohádka od A. S. Puškina – Pohádka o mrtvé carevičce a sedmi bohatýrech

 

 

24. 6. Darovací bazar

Oslovují nás myšlenky nehromadění, proudění, obdarovávání a recyklace. Proto vznikl free bazar neboli darovací bazar. Aby věci, které již nepoužíváme mohli udělat radost někomu, kdo z nich bude mít užitek. Aby energie radosti proudila a šířila se dál.

Donést na free bazar můžete: oblečení (čisté, neroztrhané, nositelné – tedy ne z pozůstalosti po pratetičce), hračky, sportovní potřeby, drobné věci do domácnosti.
Odnést můžete cokoliv se zalíbí Vám, nebo čím byste mohli obdarovat někoho známého… Věci které zbudou odvezeme do Domova sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni a
lidem bez domova do Azylového domu Sv. Františka. Pokud byste nám mohli zapůjčit věšáky na ramínka, ramínka a regály, budeme moc rádi – prosím ozvěte se.
Děkujeme.

 

 

24. 6. 18:00 – 19:00 hod. RADování z DARování.

Odpoledne v čajovně proběhne i diskuse RADování z DARování. Hearth.net – komunitu štědrosti nám představí a svojí životní cestu a zkušenost s darováním budou sdílet Karolína Zdislava ZíkováZahrada radosti a Jakub BeníšekCentrum0.cz

 

 

Po setmění: Jakub Václavovič – Fire Show

Program happeningu bude uzavírat ohnivou show žonglér a člen týmu ZŠ Donum Felix Jakub Václavovič. Všichni jste přizváni ke spolutvoření, ohnivá show potřebuje dynamický rytmus!

 

 

Výsledky sbírky na Startovači + kompletní program happeningu

Zde jsou výsledky naší sbírky na Startovači – na Happening příznivců svobodného vzdělávání přispělo 80 dárců, a to celkovou částkou 38 777 Kč, což je o 29% více, než jsme doufali.
Jsme nadšení, protože výtěžek projektu pokryje náklady na organizaci happeningu a ještě nám zbudou nějaké finance na školní pomůcky pro komunitní školu Holubníku. Tu otevřeme v nových prostorách v budově prusinské školy letos v září.Ze srdce děkujeme všem Vám, kteří jste náš projekt podpořili, ať už finančně nebo sdílením na sociálních sítích, roznášením letáků nebo tím, že jste na nás mysleli!Mějte se krásně a těšíme se s Vámi na viděnou 23. + 24. 6. 2017 na Prusinách!Naše ohlédnutí za akcí a poděkování všem, kdo nám pomohli s přípravou a realizací Holubího sletu, najdete zde: www.holubnikprusiny.cz/holubi-slet-podekovani
Sdílet článěk:
  • Napište nám!
    • [recaptcha]