Lidé v Holubníku

Koho potkáte, když přijdete do Holubníku:

 

Eva Volfová, zakladatelka

Se svojí rodinou bydlím na Prusinách. Mám dvě děti. Holubník je tu pro ně, ale také je to pro mě podpora v tom, jak si dovolit žít se svými dětmi a spolupracovat s nimi. Díky Holubníku potkávám spoustu úžasných žen, matek. Co dělám v Holubníku? Založila jsem ho – spolu s Luckou, Jitkou a Martinou. V současné době hlavně koordinuji, aby vše fungovalo.

Líbí se mi myšlenka domácího vzdělávání. Jsem ráda, když se mohou děti potkat s dalšími dětmi a dospělými mimo okruh rodiny. Je pro mne zajímavé pozorovat, jak se děti učí, a být jim u toho podporou. V Prusinách je prostor pro setkávání podobně naladěných dětí a rodin.

Vystudovala jsem Přírodovědeckou fakultu UK, obor ochrana životního prostředí. Pracuji se svým mužem na volné noze, zpracováváme různé posudky v oboru ochrana přírody.

Daniela Hranaiová

Bani Christine Cutajar, lektorka angličtiny a průvodkyně rodinných dnů

Bani pochází z Malty. S Jo Robertem Cutajar založili spolek Mondoshawan www.mondoshawan.cz/ a v Plzni několik let provozovali anglickou školku. Na jaře 2018 přesídlili i s dcerkou Angelicou na Prusiny a zde založili dětský klub “Shine your light”, kde se mohou děti učit anglicky.

Petra Holubová, průvodkyně

Jmenuji se Petra Holubová, s manželem Michalem mám dvě dcery Miriam a Zoju a do Holubníku jsme se dostaly po dlouhém a marném hledání školky, protože starší Miriam moc toužila po kontaktu s ostatními dětmi. Vzhledem k našemu příjmení nám hned bylo jasné, že sem prostě patříme :). Mia mezi děti „zapadla“ tak přirozeně, jako by tam chodila odjakživa. Její nadšení ze „školky“ nejlépe přiblížím jejím prohlášením v polovině července a poté pořád a pořád – „Kdy už skončí ty prázdniny? Já chci do školky!“ A protože mladší Zojinka moc chce být všude, kde je starší ségra, od října bude do Holubníku chodit také .

Mezi dětmi jsem velice ráda, je neuvěřitelné, jak moudří jsou to učitelé. Proto jsem se rozhodla připojit se k Holubníkovému teamu a stát se průvodcem školáků. A také proto, že obdivuji všechny, kteří se na chodu komunitní školy a školky podílejí, věnují tomu čas, energii i peníze. Jsou skvělí, cítím hluboké souznění se vším „Holubníkovým“ a mám potřebu také přispět.

Mezi moje záliby patří procházky přírodou, čtení, historie, návštěvy pamětihodností, šití a syslení látek, když mám trochu času věnuji se renovování starého nábytku, a jsem interiérová návrhářka na volné noze. Miluji děti, kočky a staré věci :).

Tereza Krajdlová, průvodkyně


Jmenuji se Tereza Krajdlová a je mi 28 let. K Holubníku jsem se dostala hlavně díky synovi Františkovi a mému zájmu o jeho vzdělávání, o kterém jsem byla přesvědčená, že ho chci co nejlepší, ale zároveň jsem cítila, že syna nechci omezovat v jeho rozvoji klasickým školním systémem.

Mám dokončené tři semestry na Masarykově Univerzitě v oboru Učitelství pro mateřské školy. Osud mě nakonec odvál jinam, ale můj zájem o alternativní vzdělávání a péči o děti stále trvá.

Před objevením Holubníku jsem pracovala jako pomocný rehabilitační pracovník a pracovník v sociálních službách v zařízení pro handicapované děti. Poznala jsem zde spoustu skvělých dětí, kterým v oblasti zdraví nebylo tolik přáno, ale přesto jsou šťastné a svůj život milují. Za tuto zkušenost jsem neskonale vděčná a díky ní přistupuji k životu zase s o něco větší pokorou.

V tomto oboru jsem se osamostatnila a jsem šťastná, že mohu spojit mou profesi masérky/terapeutky a zároveň být součástí našeho kouzelného Holubníku.

Jsem ochránce přírody, bojovník za práva zvířat a snažím se, aby byl svět o něco lepším místem.

Jitka Kutková, průvodkyně rodinných dnů


Holubník je pro mne kombinací krásného prostředí a milých lidí, kteří společně vytvářejí místo pro děti, kde mohou být svobodné, kde je zohledněna jejich individualita a zároveň místo, kde se učí vzájemnému respektu. Díky synovi, který začal školku navštěvovat, jsem se postupně také zapojila do fungování Holubníku. Vzhledem k mému vzdělání se snažím začlenit do průvodcování výuku angličtiny a zároveň se spolupodílím na vedení rodinných dnů s angličtinou. Ráda trávím čas v přírodě a cestuji. Preferuji alternativní možnosti vzdělávání svých dětí.

Kristýna Růžičková, průvodkyně rodinných dnů


Prusiny jsme poprvé navštívili v roce 2012, kdy mě nadchlo prostředí, zahrada, domácí zvířata i lidé. Ale dlouho jsem věřila tomu, že je to pro nás moc daleko a že si to nemůžeme dovolit. Dnes už je to rok a půl, co sem beru obě své děti. Navíc se mohu realizovat jako pomocný průvodce a přinášet různé tvořivé nápady. Získávám nové podněty od dětí a skvělých průvodců i bezkonkurenčních kuchařů.

Někdy dávno jsem také vystudovala, ale ve srovnání s tím, co začalo po porodu a poté v Holubníku, je to zcela nepodstatná informace. Příroda, zvířata, sporty, umění, cizí jazyky jsou tím, co mě naplňuje, a pokud jsou děti u toho, spojení je dokonalé.

Míša Bečvářová, průvodkyně

 

Jana Kozlová, průvodkyně

 

Kristián Kuc, průvodce


Jsem skaut, student historie a divadla na pedagogické fakultě. Baví mě příběhy a lidi, příběhy lidí z každé doby a z celého světa.

Jan Růžička, průvodce

Holubník si mě přitáhl jednak proto, že jsem otcem skoro tříletého syna. Rád bych mu dopřál zkušenost setkávání se s dalšími dětmi v prostředí mimo město. Také jsem tu rád díky místu, které nám v Prusinách skýtá útočiště, a lidem, kteří Holubník tvoří.

Doprovázet děti v rámci této formy školky/školy mi dává smysl a je pro mě výzvou. Přijde mi důležité, aby ve vzdělávacím prostoru byli dostatečně zastoupeni muži a to i v rámci předškolního stupně. Možnost být v kontaktu s dětmi mě úžasně rozvíjí a zceluje. Jako průvodce s dětmi objevuji, jakými rozmanitými způsoby nás příroda kolem nás vyživuje, a jak se můžeme učit vzájemně ctít a spolupracovat.

Do srpna roku 2016 jsem žil v Belgii, odkud pochází moje žena. Vzděláním jsem jazykář a čas od času se ještě věnuji překladům či doučování.

Martina Lindová, zakladatelka

Jmenuji se Martina Lindová. Do Prusin a tehdy ještě do Luční školky jsme s manželem prvně zavítali v říjnu 2014. Hned jsem věděla, že chci, aby moje děti trávily čas tady a ne ve státní školce. Postupem času jsem zjistila, že komunitu potřebuji také já, tedy přesněji řečeno potřebuji se potkávat s podobně naladěnými rodinami a cítit vzájemnou podporu a sdílet zkušenosti a trávit společný čas. Našla jsem zde skvělé ženy – matky, které jsou mi velkou inspirací. Moje 3 děti se postupně zapojují do Holubníkového dění, nejraději mají projektové dny, kdy v Holubníku jsme všichni spolu.

V Holubníku mám na starosti provoz školy a školky a také poskytuji podporu rodinám, které se rozhodly pro domácí vzdělávání a řeší administrativu s tím spojenou. Sleduji legislativu školského zákona a možnosti individuální vzdělávání (MŠ a ZŠ) a zprostředkovávám informace k této problematice.

Většinu svého času trávím se svými dětmi a nyní také po mateřské přestávce pracuji jako kouč osobního a profesního rozvoje.

Miluji daleké výhledy, svobodu a nekonečné možnosti života.

Naděžda Hošťálková, správkyně webu a propagátorka

 

Do Holubníku jsme s dcerou Annou Marií, nejmladší z mých tří dcer, přišly v roce 2016 na týdenní letní tábor – a už jsme zůstaly. Pravidelně se účastníme rodinných dnů a dalších akcí. V Holubníku jsem si vzala na starost propagaci, včetně správy webu, a dělám, co je třeba. Příležitostně průvodcuji ve školce, pořádám v Holubníku různé workshopy a podílím se na organizaci různých akcí.

Baví mě učit se hrát na různé hudební nástroje a rozvíjet tvůrčí a improvizační potenciál svůj i lidí kolem. Mojí vášní je zpěv ve vícehlase. V Přešticích, v Plzni a na Prusinách pořádám hudební dílny, které jsme s kamarádkou Marcelou Kyptovou pustily do světa v létě 2017 pod názvem Zpěvy Holubníku.

Do Holubníku na Prusinách rádi jezdíme, protože je tu krásně a naše dcera se zde může svobodně rozvíjet a objevovat svět a vztahy s lidmi. Laskaví, respektující dospělí, krásná, čistá příroda, různá domácí a hospodářská zvířata, vynikající zdravá kuchyně… Ačkoliv Anička možná oceňuje nejvíc to, že se tu prostě může pořádně „vylítat“.

Potkávám se zde s inspirativními, nekonfekčními, tvořivými lidmi. Kolem Holubníku se zároveň přirozeně tvoří silný ženský kruh, kde lze zažít všechno jiné, než zlovolné ženské lání nad hrnkem kafe. A taky je tu Eva, která je důkazem, že je možné žít svůj sen.

Mám dospělé dcery Scarlett a Káťu, které ještě studují. S manželem Lubošem a naší dcerou Annou Marií žijeme v Přešticích. Společně s rodiči podnikám od roku 1990 v oboru ochrany sluchu a služeb pro sluchově postižené.

Andrea Haasová, back office, kordinátorka rodinných dnů a letních táborů


Když prvnímu synovi byly tři roky a já věděla, že státní školka není pro nás, objevili jsme Holubník. Bylo to znovunalezení místa a lidí po deseti letech a bylo to ono. Teď už do Holubníku chodí moje děti dvě a já se starám o holubníkovou finanční agendu a koordinuji rodinné dny a letní tábory.

Natálie Žáčková, průvodkyně rodinných dnů


Holubník jsem objevila díky mé kamarádce, která je velkou realizátorkou respektujícího přístupu a svobodného učení zejména na svých dětech, na jaře 2016. Se svou tehdy ani ne roční Jasmínou jsme se vydaly poznat toto místo prostřednictvím začínajících rodinných dnů.  Všechno bylo moc fajn až na to, že dojíždění autem se mi moc nezamlouvalo z ekologických důvodů – bydlíme na vsi u Blovic, kde můžeme dojíždět téměř kamkoliv vlakem.

O rok později si již naplno uvědomuji nenahraditelné výhody pro děti, které Holubník skýtá a začínáme pravidelně dojíždět na rodinné dny s Jasmínkou a její kamarádkou Elenkou.  Nejen děti zde mohou být sami sebou a nikdo se je nesnaží „upravovat“.  I já se mohu naprosto oddat svému vnitřnímu dítěti a hrát si, povídat a zpívat, jak se mi zlíbí.

Ráda tančím, zpívám, povídám, směji se, spojuji se…..jsem ráda s lidmi, protože jsem se všemi propojená…

Sdílet článěk:
 • Nadcházející akce

  1. Zpěvy Holubníku 6. 2. 2019

   6. února, 16:30 - 18:30
  2. Hlasově prožitková dílna * HLAS A RYTMUS V KRUHU *

   1. března, 19:00 - 2. března, 17:30
 • Holubník přijímá děti do školy a školky i v průběhu roku.
  Stejně tak v průběhu roku přijímáme průvodce a lektory. Vidíte smysl ve svobodném vzdělávání a chcete se stát součástí Holubníku?
  Napište nám na holubnikprusiny@gmail.com nebo přes kontaktní formulář na této stránce.
  Těšíme se na Vás!

 • Kontakt

  Holubník, z.s.
  Nebílovy 37
  332 04 Nebílovy

  Ič: 04166299

  Č. účtu: 2000842741/2010 transparentní účet u FIO banky

  holubnikprusiny@gmail.com

  Eva Volfová: 605 702 744
  Martina Lindová: 603 297 980
  Andrea Haasová: 777 964 348
  Naděžda Hošťálková: 775 313 003

 • Napište nám!