Zpěvy Holubníku

Jsem Naděžda Hošťálková, maminka jednoho z holubníkových dětí, správkyně holubníkového webu a propagátorka Holubníku.  Mojí vášní je zpěv ve vícehlase. V Plzni a okolí organizuju „zpívárnu“ nazvanou VÍCEHLAS.

Vše začalo Zpěvy Holubníku, které jsme poprvé uspořádaly s kamarádkou Marcelou Kyptovou v létě 2017 jako hudební dílnu pro účastníky letního rodinného tábora Holubníku.

V současné době funguje VÍCEHLAS jako OTEVŘENÁ SKUPINA pro zpěv ve vícehlase se zaměřením na lidovou hudbu, a cappella zpěv a improvizaci. Vítán je kdokoliv, kdo má potřebu a chuť zpívat. Pravidelně zpíváme jedenkrát měsíčně na plzeňské Zastávce a 1 x měsíčně v prostoru Spirála. Kromě toho pořádám zpívací kruhy i na Prusinách a jinde, kde se sejde dostatek zájemců.

Kalendář akcí najdete zde: https://www.vicehlas.cz/p/kalendar-akci.html

Smyslem zpívání v mém pojetí není cizelovat několik skladeb k dokonalosti. Hlavním cílem je zažít a užít si radost ze souznění hlasů a společného muzicírování a zároveň objevovat a rozvíjet svůj tvůrčí potenciál.

Zajímá mě hlavně lidová hudba a worldmusic, zejména pak slovanský folklór a africké polyfonie. Na zpívání se mnou se můžete těšit na lidové písně z různých koutů světa, vícehlasé a cappellové skladby, kánony, quodlibet, rytmicko – melodické hříčky s prvky body percussion a příležitost improvizovat a zahrát si na nejrůznější rytmické hudební nástroje. Můžete sami přinášet svoje hudební nápady a hned si je vyzkoušet, bez obav z hodnocení.

Miluju poctivě, s prožitkem zazpívanou lidovou píseň. V poslední době mě hodně baví vokální improvizace a práce s looperem. Jednou měsíčně pořádám na plzeňské Zastávce setkání zaměřená právě na improvizaci, pohybové hry a kruhové písně, kdy program spoluvytváří všichni zúčastnění. Kdokoliv může využít přítomnosti skupiny navzájem naladěných zpěváků a zkusit si například postavit vlastní kruhovou píseň.

Mezi mé inspirační zdroje patří:

Marcela Kyptová, Silva Morasten, Ridina Ahmed, Hlasohled, Yellow Sisters, Zuzana Vlčinská, Slovenský ľudový umelecký kolektív, Billy Barman, Čechomor, Rusnackafajta, Sága krásy, Mirka Novak, Tomáš Reindl – Omnion, Jana Koubková, Anita Daulne, Zap Mama, Risas de la Tierra – Magdalena Fleitas a další.

Moje mise je:

 • Šíření myšlenky radostného prožitku zpěvu a hudby bez hodnocení a tlaku na výkon.
 • Podpora neškolených zpěváků v návratu ke společnému zpěvu a muzicírování „pro radost“ při nejrůznějších činnostech a příležitostech.
 • Vytváření prostoru pro osobní růst, rozvoj kreativity a spontaneity prostřednictvím improvizovaného zpěvu, muzicírování, tance a pohybu.
 • Popularizace lidové hudby.
 • Podpora komunitních hudebních akcí.
 • Propojování lidí z nejrůznějších prostředí prostřednictvím společného zpěvu a muzicírování, bez nároků na hudební zkušenosti a vzdělání.
 • Podpora zpívání a muzicírování rodičů s dětmi, dospělých s dětmi i ostatními dospělými, profesionálů s amatéry etc.
 • Přinášení zpěvu do veřejného prostoru – na neobvyklých místech, v nečekaných souvislostech (flash mob, site specific art, busking etc.).

 

Přijďte si také zazpívat! Kdy? Kam?

Podrobnosti o akcích, které pořádám, najdete na mém blogu www.vicehlas.cz.

Kontakty:

Naděžda Hošťálková
MT + WhatsApp: +420 775 313 003
Messenger: m.me/vicehlas.cz
FB: www.facebook.com/vicehlas.cz
E-mail: nadahostalkova@gmail.com
YouTube kanál 


Sdílet článěk:
 • Napište nám!
  • [recaptcha]